Vybíráme články z webu... 

 

Nejde jen o znalost zákona, ale o pochopení jeho filozofie

Zákon o státní službě (služební zákon) byl dlouho předmětem velkých diskuzí. Zatímco předchozí verze z roku 2002 vůbec nebyla uvedena do života, jeho současná podoba (zákon č. 234/2014 Sb.) je ve stádiu aktivní implementace. Více...

Seznam.cz uspěl u Ústavního soudu ve sporu o přístup k jízdním řádům. Verdikt ovlivní i další případy

Ústavní soud vyhověl stížnosti společnosti Seznam.cz, která dlouhodobě vede spor s firmou Chaps spravující jízdní řády. Seznam.cz žádal o přístup k celostátním datům o jízdních řádech na základě zákona o svobodném přístupu k informacím. Chaps nevyhověl ani poté, co ve prospěch Seznamu.cz rozhodl Krajský soud v Brně. Spor by se nyní měl vrátit k Nejvyššímu správnímu soudu.

Příspěvek na pomůcku pro postižené i bez soudu. Vláda podpořila Bartoška

Úřady zřejmě budou vyplácet příspěvky na zvláštní pomůcku zdravotně postiženým dětem bez toho, že by rodiče museli žádat o souhlas soud. Ministři podpořili návrh novely zákona o poskytování dávek a občanského zákoníku, kterou předložil lidovecký místopředseda Sněmovny Jan Bartošek.

Úředníci budou mít daleko víc volna než ti, co je platí

Kabinet Bohuslava Sobotky (ČSSD) v pondělí přijal nařízení vlády, podle kterého budou mít státní úředníci zařazení pod služební zákon více volna než běžní zaměstnanci například ze soukromé sféry, kteří je de facto platí. Do práce nebudou muset například při promocích svých dětí či vnoučat, tátové také dostanou dva dny volna po narození dítěte. Informovalo o tom tiskové oddělení úřadu vlády.

Okradený má právo zveřejnit fotku zloděje, rozhodl soud

Pocit zastání mohou mít konečně lidé, kteří se stali obětí krádeže, a pak ještě dostali pokutu za to, že zveřejnili podobiznu pachatele. Prioritu v přístupu k právům poškozeného a pachatele v úterý stanovil Městský soud v Praze rozhodnutím, podle kterého zloděj musí počítat s tím, že jeho práva nebudou plně chráněna.

Obyvatele v panelácích moří nesmyslné zákony 

Češi žijící v družstevních a soukromých bytech se na svých schůzích kvůli správě domu často marně moří se stovkami nových paragrafů občanského zákoníku, novelizovaným zákoníkem o obchodních korporacích a zákonem o službách.  

Služební zákon už politiky-náměstky ministrů neděsí. Obezličku si našli

Náměstků se stranickou legitimací je na ministerstvech řada. Ač záměrem služebního zákona, který začne platit 1. července, bylo politický vliv v úřadech omezit, zdaleka ne všichni v resortech skončí.

Dítě lze trvale odebrat jen řádným rozsudkem, jinak se musí vrátit, rozhodl ÚS 

Ústavní soud (ÚS) v úterý vyhověl stížnosti matky, jejíž dcera zůstává řadu měsíců v dětském centru bez pravomocného rozhodnutí pouze na základě opakovaného předběžného opatření. Předběžné opatření může podle ÚS sloužit pouze jako dočasné opatření, nikoliv dlouhodobé řešení.

Sotva začne služební zákon platit, už je zralý na změnu

Služební zákon ještě nezačal naplno platit a už nyní se hovoří o tom, že by bylo dobré ho upravit anebo vytvořit speciální zákon pro diplomaty, jako je tomu třeba v Británii, Portugalsku či na Islandu. Důvodem jsou sporné výklady, které se vyrojily hlavně v souvislosti s velvyslanci. O možnosti nového zákona mluvil v nedávném rozhovoru pro Právo šéf státní služby Josef Postránecký.

Státní úředník, který přijde o místo, dostane odbytné až dvanáct platů

Zatímco běžnému zaměstnanci zákoník práce zaručuje, že v případě výpovědi dostane od zaměstnavatele jako odchodné jeden až tři platy, úředník si od letošního léta přijde podle zákona o státní službě na troj až dvanáctinásobek své průměrné měsíční mzdy.

Služební zákon dělá zmatky v tiskových odborech

Mluvčí ministrů i premiéra služební zákon neochrání, zatímco některé jejich kolegy z tiskových odborů ano. Tak alespoň vykládají zákon o státní službě odborníci i zaměstnanci úřadů, kterých se přímo týká. Kritici tvrdí, že na ministerstvech kvůli tomu panují zmatky.

Postránecký: Netěší mě, jak ministři obsazují místa

Ministři by měli posty obsazovat na základě výběrového řízení, ne na úřadech zabetonovávat své známé a straníky. V rozhovoru pro Právo to řekl náměstek ministra vnitra pro státní službu Josef Postránecký, který od února zastává post superúředníka.